Valkude roll organismis.

  • 21.01.2015 в 11:10:58
 

Valkude roll organismis.

Mitte ükski meie organismi elund, kude või rakk ei saa ilma valkudeta hakkama. See on iga elundi kindel alus, olgu selleks siis süda või neerud, kõõlused või veri. Valgud ongi selleks „transpordivahendiks”, mis osaleb organismi ainevahetusprotsessides, selle seedimises, energiavahetuses, hoiab immuunsust vajalikul tasemel, mõjutab süsivesikute, rasvade, vitamiinide ja mikroelementide omastatavust. Ühesõnaga, mitte ükski organismis kulgev protsess ei toimu valkude osaluseta.

 

Mis asi on valk?

 

Valgud – need on orgaanilised ühendid, mis koosnevad suurtest molekulidest, mis omakorda koosnevad väiksematest – aminohapetest. Valk ise ei satu verre, see suundub seedetrakti ja lõhustub seal aminohapeteks, seejärel saab organism kõik oma elutegevuseks vajaliku.

 

Kui palju valku inimene päevas vajab?

 

Arvatakse, et norm täiskasvanud inimese jaoks on 1,0 – 1,7 g kehakaalu ühe kilogrammi kohta, kuid seejuures on väga tähtis organismi iseärasusi arvesse võtta, samuti seda, kuidas inimene elab ja millega tegeleb. Näiteks mehed, kes rohkem liiguvad, teevad rasket füüsilist tööd ja tegelevad spordiga, vajavad valku rohkem kui naised. Näiteks 2-2,5 g kehakaalu ühe kilogrammi kohta.

Igapäevane ratsioon.

Kahjuks ei suuda organism valke tagavaraks varuda. Kui te sõite täna piisavalt, siis omastab organism täpselt nii palju valku kui vajab, aga ülejäänu – on jäägid, mis väljuvad organismist loomulikul teel ning homme tuleb kõike uuesti korrata. Seepärast on oluline igapäevane tasakaalustatud ratsioon, mis sisaldab valke piisavas, kuid mitte üleliigses koguses. Inimene võib tarvitada loomset ja taimset päritolu valku, seejuures peavad need olema vahekorras 2:1. Me seedime hästi kala- ja piimatooteid, neis sisalduv valk on kergesti omastatav, kuid valgud lihast, pähklitest ja ubadest on halvasti omastatavad. Organism omastab paremini küülik-, kalkuni-, kana-, vasika- ja loomaliha, kuid halvemini sea- ja lambaliha. 

Valkude rolli olulisus organismis ei tähenda sugugi, et toituda võib üksnes valkudest. Siin on vajalik tasakaal. Kui süüa valke liiga palju, siis nende üleküllus mõjub tervisele kahjulikult: pärsitud saab puriiniainevahetus,  maksa ja neerude talitlus (suureneb nende töökoormus ja kulumine), seede ja eritussüsteemi töö. Seepärast on oluline just nimelt ratsionaalne toitumine, mis sisaldab valke, rasvu ja süsivesikuid.