Millist proteiini valida?

  • 27.01.2015 в 07:36:50
 

Millist proteiini valida?

Pärast treeningutega alustamist tõstatub sportlase ees varem või hiljem küsimus organismi täiendavast varustamisest lihaste „ehitusmaterjali” valgu ehk inglisepäraselt – proteiiniga.

Sporditoidu kauplust külastades satuvad paljud pakutavate toodete küllust nähes segadusse ja teevad valiku pakendi välimuse või toote nimetuse, või siis maitse järgi. See tähendab huupi valimist. Nii võib restoranis valida kooki, mida tahaks lihtsalt maitseks proovida, mitte aga sporditoidulisandit, millega soovitakse tulemust saada. Pakendi tagaküljel oleva etiketi uurimine ja koostise tundmaõppimine - seda teevad üksikud.

 

Selleks, et turul pakutavate toodete külluses ja kvaliteedis selgusele jõuda, lubage anda mõned soovitused, mida kasutades teete teile kõige sobivama toote otsimise ülesande enda jaoks maksimaalselt lihtsaks. 

 

Esiteks: tehke endale selgeks, mida te soovite treeningutega saavutada.

Teiseks: millist tüüpi valke te vajate, kiiret või aeglast tüüpi (valkude tüübid on allpool esitatud tabelis)

Kolmandaks: valige tuntud firmade tooteid.

Neljandaks: uurige toote etiketi tagaküljel esitatud koostist. Tähelepanu tuleb pöörata valkude, rasvade ja süsivesikute sisalduse protsendile. Rasvade ja süsivesikute sisaldus peab olema minimaalne.

Viiendaks: kui valite kiire isolaadi, siis peab rasvade ja süsivesikute sisaldus olema nullilähedane. Suhkrut ei tohi tootes üldse olla. 

Kuuendaks: kui etiketil teatatakse, et antud toode on Casein,Whey 100, Whey Isolaat või Egg Protein, siis mitte mingisuguseid teist liiki valke selles olla ei tohi. Vastasel juhul on meil tegemist tootja kavaldamisega. Kuna sellisel juhul jääb tootes seda tüüpi valkude sisaldus, mida te tegelikult vajate, lihtsalt saladuseks. Ilmselt on see asendatud odavama valguga, mille eest teilt küsitakse kallima valgu hinda. Ja kui suures ulatuses on selline asendamine aset leidnud, ei tea peale tootja mitte keegi. 

Seitsmendaks: küsige müüjalt laktoosi sisaldust valgus. Kui te vajate vadakukontsentraati või –isolaati, siis võimaldab kaasaegne tehnoloogia sporditoidulisandi koostisest laktoosi täielikult välistada. See võimaldab valke tunduvalt kiiremini ja täielikumalt omastada. Samas aitab see paljudest soolestikuga seotud probleemidest vabaneda. Kui laktoos on koostises siiski olemas, siis on teil tegemist odavama variandiga ja see tähendab seda, et tootja ei hooli kaasaegsetest tehnoloogiatest. Kuid siis peab ka hind vastav olema.

Kaheksandaks: valige selline kauplus, kus on kvalifitseeritud konsultant. Isegi siis, kui teil on juba teatud teadmised olemas, on kogenud inimese arvamust alati kasulik kuulda.

 

Esitan allpool erinevat tüüpi valkude võrdlustabeli.

 

Valgud

Plussid

Miinused

Omastamise kiirus g/h

Bioloogiline väärtus

Vadakukontsentraat

-odav

-head aminohappelise koostise näitajad

-kiiresti omastatav

-ei ole ideaalne päeva jooksul tarvitamiseks

10-12

100

Vadakuisolaat

- head aminohappelise koostise näitajad

-väga kiiresti omastatav

-kõrge hind

12-15

100

Piimavalk

-odav

- head aminohappelise koostise näitajad

 

-sisaldab laktoosi, mis mõnikord halvendab soolestiku talitlust

4,5

90

Kaseiin

- head aminohappelise koostise näitajad

-aeglaselt omastatav, mis võimaldab hoida aminohapete kontsentratsiooni veres terve päeva jooksul

 

Raskesti lahustuv

4-6

80

Sojavalk

-absorbeerub kaua

-aitab alandada kolesterooli taset

-sobib naistele ideaalselt

-madal bioloogiline väärtus

-östrogeenne aktiivsus

4

74

Munavalk

-kõige paremad aminohappelise koostise näitajad

-keskmine omastamiskiirus

 

-kõrge hind

9

100